• 2/3/2023 12:48:44 AM
  • Tehran : IR of Iran
  • 8353 - 11 - 33 - 9821+
  • 3456 - 11 - 33 - 9821+
  • 2816 - 198 - 912 - 98+
  • 8094 - 179 - 912 - 98+

استات سدیم

  • استات سدیم
  • استات سدیم
استات سدیم
استات سدیم

این نمک بی‌رنگ دارای موارد استفاده وسیعی است. از جمله استفاده‌های آن می‌توان به استفاده در صنعت نساجی برای خنثی‌سازی ضایعات اسید سولفوریک اشاره کرد. در تولید لاستیک مصنوعی، برای جلوگیری از حرارت زیاد از سدیم استات استفاده می‌شود. در تولید لباس‌های پنبه‌ای (کتان) سدیم استات برای جلوگیری از تجمع الکتریسیته ساکن به کار می‌رود. این نمک در عکاسی و رنگ نیز کاربرد دارد. این نمک به دلیل کارایی بهتر و ارزانتر بودن، در پوشش و درزگیری بتن برای جلوگیری از صدمه خوردن در برابر آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. سدیم استات در خوراکی‌ها برای طعم دهی به کار می‌رود که مشهورترین استفاده آن در مزه چیپس سرکه نمکی است. این نمک از واکنش سدیم بیکربنات در سرکه به صورت محلول سدیم استات در آب به دست می‌آید. به بیان دیگر جوش شیرین با سرکه واکنش می‌دهد و تبدیل به محلول سدیم استات در آب می‌شود که با آزادسازی کربنیک اسید به صورت گاز کربن دی‌اکسید و آب همراه است.

  • توضیحات تکمیلی
  • توضیحات فنی
  • پیام های شما (0)

استات سدیم و توضیحات تکمیلی

استات سدیم نمک سدیم اسید استیک است. این نمک جاذب رطوبت، بی‌رنگ، دارای کاربردهای مختلف و شکل تری‌هیدرات آن دارای چگالی ۱.۴۵ گرم بر سانتی‌مترمکعب و به ترتیب نقطاط ذوب و جوش ۵۸ و ۱۲۲ درجه سانتی‌گراد است. برای استفاده در آزمایشگاه، سدیم استات ارزان قیمت است و از واکنش اسید استیک با سدیم کربنات (سدیم کربنات بلورین)، سدیم بی‌کربنات (جوش شیرین) یا سدیم هیدروکسید (آب قلیایی یا سودسوزآور) به دست می‌آید که هر یک از این واکنش‌ها منجر به تولید استات سدیم و آب می‌شود.
وقتی ترکیب یون سدیم و کربنات به عنوان یک واکنش دهنده مورد استفاده قرار می‌گیرد، آنیون کربنات از بی‌کربنات سدیم یا کربنات با هیدروژن از گروه کربوکسیل در اسید استیک واکنش می‌دهد و کربنیک اسید را تشکیل می‌دهد. اسید کربنیک به راحتی در شرایط عادی به گاز دی‌اکسیدکربن و آب تجزیه می‌شود. شبیه این واکنش در آتشفشان و ترکیب سرکه و جوش شیرین نیز رخ می‌دهد. درمصارف صنعتی، سدیم استات تری‌هیدرات از واکنش اسید استیک با هیدروکسید سدیم با استفاده از آب به عنوان حلال تهیه می‌شود
استات سدیم از طریق بلعیدن می تواند جذب بدن شود. تماس و اصابت این ماده با چشم و پوست موجب سرخی آنها می شود.

استات سدیم و توضیحات فنی

استات سدیم، با فرمول CH۳COONa، اغلب با علامت اختصاری NaOAc و همچنین سدیم اتانات، نمک سدیم استیک اسید است. سدیم استات پودر سفید رنگ و بی بو، محلول در آب، اتانول، متانول و هیدرازین که به عنوان نمک سدیم استیک اسید شناخته می شود.
دمای ذوب: ۳۲۴ درجه سانتی‌گراد
دمای جوش: ۸۸۱.۴ درجه سانتی‌گراد
چگالی: ۱.۵۲۸ گرم بر سانتی متر مکعب
حلال‌ها: آب، الکل، هیدرازین، اتانول، دی‌اکسید گوگرد، متانول و استون
راهنمای حفاظت چشم :
بدلیل قابلیت جذب سطحی بالای چشم ، گرد و غبار، مواد مذاب، اسیدها، بازها و مواد شیمیایی براحتی جذب چشم می شود. لذا در صورت کار با مواد شیمیایی استفاده از عینک ایمنی مخصوص کار با مواد شیمیایی و ماسک پوشاننده صورت الزامی است.
در صورت سوختگی چشم با مواد شیمیایی خورنده، آن را با مقدار فراوان آب بشویید یا با حداقل یک لیتر محلول NaCl با غلظت %۰.۹ به مدت ۱۵ دقیقه بشویید. دقت کنید چشم ها کاملاٌ باز باشد و فشار آب زیاد نباشد. از کمپرس آب سرد استفاده کنید و سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

برای ما پیام بفرستید

لطفا راه ارتباط ما با خودتان را در پیامتان مشخص کنید

برای اشتراک در خبرنامه شیمیایی پیام عضو شوید