• 2/3/2023 1:21:52 AM
  • Tehran : IR of Iran
  • 8353 - 11 - 33 - 9821+
  • 3456 - 11 - 33 - 9821+
  • 2816 - 198 - 912 - 98+
  • 8094 - 179 - 912 - 98+

هگزا متا فسفات سدیم

  • هگزا متا فسفات سدیم
  • هگزا متا فسفات سدیم
هگزا متا فسفات سدیم
هگزا متا فسفات سدیم

محصول فوق طیف کاربردی وسیعی در صنایع مختلف دارد مانند کاربردهای صنعتی در میادین نفتی، کاغذ سازی، رنگرزی، نساجی ، صنعت پتروشیمی، صنعت دباغی،متالورژی و ساخت وساز تا کاربرد در صنایع غذایی به عنوان افزودنی های غذایی مانند شربت ها، پودر پنیر، فیله ماهی ، سس سالاد و آبجو. کربنات سدیم گاهی به محصول فوق اضافه می­شود تا اسیدیته آن به 6/8-8 افزایش یابد تا به عنوان یک شوینده و به عنوان عامل پراکنده کننده و هموژنایزر برای کاهش سختی آب به کار رود. کاتیون های دو و سه ظرفیتی مثل سدیم هگزا متافسفات در محلول های آبی به منظور تسهیل انعقاد ذرات نامحلول سوسپانسیون به خصوص ذراتی با سایز کلوئیدی مثل رس که بار منفی دارند به دلیل همین خاصیت از هگزامتافسفات برای تصفیه آب استفاده می­کنند کاربرد های سدیم هگزا متا فسفات در تعریف عامل پراکنده کننده باید به این نکته توجه داشت که این ماده مانع از تجمع ذرات معلق در مقیاس های بزرگ می­شود تا فرآیند ته نشینی آنها را سرعت بخشد. در واقع این عوامل برای خفظ حالت تعلیق به منظور برآورد اندازه ذرات کلوئیدی مورد استفاده قرار می­گیرند. در زمینه عکاسی این ماده جزئی از پاک کننده ها هستند که برای نگهداری رنگدانه های پراکنده در رنگ مورد استفاده قرار می­ گیرند تا از ایجاد لکه در عکس و فیلم جلوگیری شود.

  • توضیحات تکمیلی
  • توضیحات فنی
  • پیام های شما (0)

هگزا متا فسفات سدیم و توضیحات تکمیلی

کاتیون های دو و یا سه ظرفیتی مانند هگزا فسفات سدیم در محلول های آبی برای تسهیل فرایند فلوکولاسیون ذرات نامحلول موجود در سوسپانسیون ها مانند ذرات کلوئیدی (خاک و مواد آلی که دارای بار منفی می باشند) مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر این ، کاتیونهای دو ظرفیتی یا سه ظرفیتی اغلب در تصفیه آب نیز استفاده می شوند تا ترکیبی از مواد معدنی ، آلی و همچنین موجودات زنده میکروسکوپی از طریق لخته سازی و به دنبال آن فیلترسیون از محلول جدا شود.

خاصیت دیسپرس کنندگی این ماده نیز موجب گردیده است تا از آن در صنایع تولید شوینده برای دیسپرس نمودن رنگ موجود در این محصولات استفاده شود.

هگزامتافسفات سدیم  ( SHMP) عموماً در دامنه pH نزدیک به خنثی عملکرد خوبی دارد ، در حالی که تتراسدیم پیروفسفات  ( TSPP) و سدیم تری پلی فسفات ( STPP) در شرایط قلیایی عملکرد بهتری از خود نشان می دهند.مونو سدیم فسفات (MSP) اغلب همراه با SHMP برای محیط های اسیدی استفاده می شود.

در آب هایی که از مقدار کلسیم بالایی برخوردار می باشند،  مقدار mg/dm3 0.5 از محصول فوق برای جلوگیری از رسوب های کلسیمی از جمله CaCO3 مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای جلوگیری از تشکیل رسوب های آهن و منیزیم که با کلر و اکسیژن محلول در آب تشکیل می شوند pH را بالاتر از  8 نگه می دارند.

این ماده را در چه محصولات غذایی می توان یافت؟
ژله میوه
دسرهای یخ زده
سس سالاد
غلات صبحانه
بستنی
آبجو
نوشیدنی های بطری

هگزا متا فسفات سدیم و توضیحات فنی

سدیم هگزامتافسفات (به انگلیسی: Sodium hexametaphosphate) با فرمول شیمیایی Na6P6O18 یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم 24968 است. که جرم مولی آن 611.7704 g mol-1 می‌باشد. شکل ظاهری این ترکیب، بلورهای سفید است.

سدیم هگزا متا فسفات SHMP یک واکنش دهنده است که اجازه می دهد تا عوامل ژل در دمای بسیار پایین هیدرات شوند. بالاترین بازدارنده می باشد، و بر خلاف سیترات سدیم، در غلظت های مورد استفاده برای هیدراتاسیون ژل طعم ندارد. باعث می شود که عوامل ژل در دمای بسیار پایین تر هیدرات شوند. سدیم هگزا متا فسفات همچنین در رابطه با کربنات سدیم در شرایط خاص استفاده می شود. بوی نامطبوع دارد  و زمانی که در آب حل می شود، از آن استفاده می شود. سدیم هگزا متا فسفات یک پلی فسفات محلول در آب است که شامل توزیع طول زنجیره پلی فسفات می شود. این مجموعه ای از پلیمرهای پلی فسفات سدیم است که بر روی تکرار واحدهای NaPO3 ساخته شده اند.

برای ما پیام بفرستید

لطفا راه ارتباط ما با خودتان را در پیامتان مشخص کنید

برای اشتراک در خبرنامه شیمیایی پیام عضو شوید