• 12/5/2021 2:29:52 PM
  • Tehran : IR of Iran
  • 8353 - 11 - 33 - 9821+
  • 3456 - 11 - 33 - 9821+
  • 2816 - 198 - 912 - 98+
  • 8094 - 179 - 912 - 98+

استئارات روی

  • استئارات روی
  • استئارات روی
استئارات روی
استئارات روی

برخی از کاربردهای استئارات روی عبارتند از : عامل روان‌کننده خارجی در صنایع پلاستیک و پلیمر،عامل مات‌کننده انواع پلاستیک و پلیمر،عامل دیسپرس، آزادکننده و پخش‌کننده رنگ در انواع مستر بچ و عامل سنباده خوری در سیلر استئارات روی عمدتاً به عنوان افزودنی در صنایع پلیمری به کار می‌آید. اثرات این ماده افزودنی افزایش پایداری حرارتی و نوری، نرم‌کنندگی، روان‌کنندگی و آزادسازی از قالب است و بنا بر این خواص، در حوزه‌های مختلف صنعت پلیمر و در ارتباط با پلیمرهای مختلف کاربردهای متفاوتی می‌یابد که باید بر حسب نوع پلیمر کاربردی و بر حسب خاصیت مورد انتظار همراه با مشاوره فنی مورد استفاده قرار بگیرد. استئارات روی همچنین کاربرد گسترده‌ای در صنایع آرایشی بهداشتی دارد. اسامی مشابه استئارات روی: zinc octadecanoate - zinc salt - zinc stearate

  • توضیحات تکمیلی
  • توضیحات فنی
  • پیام های شما (0)

استئارات روی و توضیحات تکمیلی


در میان روان‌کننده‌ها، استئارات روی zinc steararte یک افزودنی بسیار مهم در تولید و فرایند پلیمرها است. این ماده به عنوان روان‌کننده داخلی در پودرهای قالب ریزی و به عنوان روان‌کننده قالب و... استفاده می‌شود.
برای این منظور نکته پر اهمیت در مورد استئارات روی این است که عاری از روی به صورت فلز باشد زیرا فلز روی منجر به شکست پلیمر می‌شود.
صنایع تولید لاستیک از جمله صنعت‌های مهمی است که از لحاظ اقتصادی کمک قابل توجهی به اقتصاد کشور می­کند. جهت بهبود کاربردهای صنعتی مطالعات بسیاری بر روی لاستیک و مواد تشکیل دهنده آن صورت گرفته‌است.
لاستیک طبیعی یکی از مواد چندمنظوره ای است که به واسطه خواص منحصر به فرد فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی در تولید محصولات مختلف مانند لاستیک، تسمه نقاله، شلنگ و... کاربرد دارد.
از گذشته به‌طور معمول از اسید استئاریک و اکسید روی در پروسه حرارت دهی لاستیک استفاده می­شده‌است. این مواد در واقع به نوعی فعال کننده(activator) و شتاب دهنده (accelerator) فرایند به حساب می­ آیند. بر این اساس می­توان انتظار داشت که استئارات روی نیز بتواند نقشی مهم و اساسی در پروسه حرارت دهی لاستیک ایفا کند.
استئارات روی نمونه ای از صابون­های فلزی است، این ماده در آب و حلال­های قطبی مانند الکل نامحلول می­باشد. استئارات روی( fsz5012 zinc Stearate) یکی قدرتمندترین عوامل روان‌کننده و رهایش از قالب به حساب می­آید.
نتایج حاصل از آزمایشاتی که توسط محققین انجام شده‌است این را نشان می­دهد که استئارات روی می­تواند به‌طور کامل جایگزین مواد متداول (اسید استئاریک و اکسید روی) در صنعت فرآوری لاستیک شود. استئارات روی در حضور یا عدم حضور مواد پرکننده خواص بسیار خوبی را از خود نشان می­دهد.

استئارات روی و توضیحات فنی

استئارات روی (به انگلیسی: Zinc stearate) یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۱۱۱۷۸ است. شکل ظاهری این ترکیب، پودر نرم سفید است.

استئارات روی (زینک استئارات) پودری سفید رنگ میکرونیزه و آبگریز است که در خانواده صابون‌های روی قرار دارد . این ماده پر کاربرد صنعتی از واکنش اسیدهای چرب با ترکیبی از فلز روی حاصل می‌شود ،استئارات روی به عنوان روان‌کننده صنعت پلیمر کاربرد دارد .

پلیمرها مولکول‌های بلند زنجیری هستند که در حرارت‌های بالای نقطه ذوب شان، ویسکوز و چسبنده می‌شوند. نیروهای اصطکاکی بین پلیمر-پلیمر، پلیمر-فلز، پلیمر-پرکننده (فیلر)، پرکننده-پرکننده و پرکننده-فلز حرکت کامپاند پلیمری را با مشکل مواجه می‌کند. در این میان روان‌کننده‌ها با کاهش ضریب اصطکاک سطوح در حال حرکت این مشکل را برطرف می‌کنند.

برای ما پیام بفرستید

لطفا راه ارتباط ما با خودتان را در پیامتان مشخص کنید

برای اشتراک در خبرنامه شیمیایی پیام عضو شوید