• 9/27/2021 8:09:07 AM
 • Tehran : IR of Iran
 • 8353 - 11 - 33 - 9821+
 • 3456 - 11 - 33 - 9821+
 • 2816 - 198 - 912 - 98+
 • 8094 - 179 - 912 - 98+

بی کرومات سدیم

 • بی کرومات سدیم
 • بی کرومات سدیم
 • بی کرومات سدیم
بی کرومات سدیم
بی کرومات سدیم
بی کرومات سدیم

بی کرومات سدیم و یا سدیم بی کرومات(سدیم دی کرومات) را در حوزه صنایع متفاوتی میتوان استفاده کرد. نمک‌های دی‌کرومات و کرومات عوامل اکسنده هستند. در چرم سازی برای دباغی چرم دی‌کرومات سدیم ابتدا با دی‌اکسید گوگرد کاهش می‌یابد. در سنتز آلی، این ترکیب پیوندهای کربن–هیدروژن بنزیل و آلیل را به مشتقات کربونیل اکسید می‌کند. الکل‌های نوع دوم به کتون متناظر اکسید می‌شوند. در مقایسه با نمک پتاسیم، مزیت اصلی دی‌کرومات سدیم این است که حلالیت بیشتری در آب و حلال‌های قطبی مانند اسید استیک دارد. دی‌کرومات سدیم در معرض حرارت و گرمای زیاد تجزیه می‌شود تا کرومات سدیم، اکسید کروم (III) و اکسیژن تشکیل شود. دی‌کرومات سدیم در تبدیل فلورنون به فلورنون نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. از موارد مصرف این ماده می‌توان به عنوان لایه‌بردار، عامل واکنش در سطح، در محصولات فلزی، در رنگ‌ها و روکش‌ها، محصولات پلاستیکی و لاستیکی، در تولید سایر محصولات کروم، جلوگیری از خوردگی، ایجاد سهولت در تمیزکردن سطوح فلزی، چسبندگی رنگ به چوب، به عنوان اکسنده، در رنگدانه‌های کرومات غیرارگانیک، صنایع سرامیک، کاشی و شیشه برای تولید شیشه‌های رنگی و لعاب سرامیکی و در صنایع پارچه و نساجی به عنوان رنگ تثبیت‌کننده در رنگ آمیزی اسیدی اشاره کرد.

 • توضیحات تکمیلی
 • توضیحات فنی
 • پیام های شما (0)

بی کرومات سدیم و توضیحات تکمیلی

بی‌کرومات سدیم یک ترکیب معدنی است. با این وجود، معمولا این نمک به صورت دی‌هیدرات در دسترس است. هیدرات ‌های این نمک در دمای بالاتر از ۶۲ درجه سانتی‌گراد به صورت خودبه‌خود آب خود را از دست می‌دهند. تقریبا تمام سنگ‌های کروم از طریق تبدیل به بی‌کرومات سدیم فراوری و تقریبا تمام ترکیبات و مواد بر پایه کروم از این نمک تهیه می‌شود. بی‌کرومات سدیم عمدتا از سنگ‌های حاوی اکسید کروم (III) تولید می‌شود. سنگ معدن با یک باز، معمولا کربنات سدیم، در حدود ۱۰۰۰ درجه سانتی‌گراد در حضور هوا (منبع اکسیژن) ذوب می‌شود. از اسیدی‌سازی محصول آبدار به دست آمده با اسید سولفوریک یا دی‌اکسید کربن، نیز دی‌کرومات تولید می‌شود.
همچنین، دی‌کرومات توسط فرایند بلوری شدن به صورت دی‌هیدرات جدا می‌شود و از این روش سالانه میلیون‌ها کیلوگرم دی‌کرومات سدیم تولید می‌شود. از آنجا که کروم (VI) به خصوص گرد آن سمی است، تولید صنعتی این ماده شامل مقررات سختگیرانه‌ای است؛ برای مثال، پساب این پالایشگاه‌ها با عوامل کاهنده برای بازگرداندن کروم (VI) به کروم (III)، که خطر کمتری برای محیط زیست دارد، واکنش می‌دهد.
کمک های اولیه در هنگام تماس با سدیم بی کرومات

همانگونه که در مقاله قبل که تحت مضمون مروری بر تولید سدیم بی کرومات و خطرات ناشی (مقاله مروری بر سدیم دی کرومات) از کار با آن اشاره شد، این ماده خورنده است و بالطبع کار با آن و تماس با آن باعث ایجاد حساسیت و سوزش و تحریک در برخی نقاط بدن می گردد. در اینجا قصد داریم تا راه های به حداقل رساندن مخاطرات ناشی از تماس با این ماده شیمیایی را معرفی کنیم.

1- در صورت بلعیدن آن باید یک یا دو لیوان آب یا شیر نوشیده شود.

2- در صورت تماس آن با چشم باید چندین دقیقه چشم ها را با مقداری زیادی آب شستشو داد.

3- در هنگام تماس این ماده با پوست نیز باید حدود 15 دقیقه با آب شستشو داد.

پس بهتر است msds سدیم بی کرومات مطالعه گردد.

بی کرومات سدیم و توضیحات فنی

دمای ذوب: ۳۵۶.۷ درجه سانتی‌گراد
دمای جوش: ۴۰۰ درجه سانتی‌گراد
چگالی: ۲.۵۲ گرم بر سانتی متر مکع
حلال‌ها: آب، اتانول و متانول
سدیم دی‌کرومات (به انگلیسی: Sodium dichromate) با فرمول شیمیایی Na۲Cr۲O۷ یک ترکیب غیرآلی است که جرم مولی آن ۲۶۱٫۹۷ g/mol می‌باشد. تقریباً تمام سنگ معدن کروم با تبدیل آن به سدیم دی کرومات پالایش می‌شود و تمام ترکیبات و مواد بر پایه کروم از این نمک تهیه می‌شود.[۱] از لحاظ واکنش‌پذیری و ظاهر، سدیم دی کرومات و پتاسیم دی کرومات بسیار شبیه به هم هستند. همچنین، انحلال پذیری نمک سدیم در آب حدود ۲۰ بار بیشتر از نمک پتاسیم (۴۹ گرم در لیتر در ۰ درجه سلسیوس) است و وزن معادل آن نیز پایین‌تر است که در بعضی مواقع مطلوب است.

برای ما پیام بفرستید

لطفا راه ارتباط ما با خودتان را در پیامتان مشخص کنید

برای اشتراک در خبرنامه شیمیایی پیام عضو شوید