• 9/29/2023 1:37:22 AM
 • Tehran : IR of Iran
 • 8353 - 11 - 33 - 9821+
 • 3456 - 11 - 33 - 9821+
 • 2816 - 198 - 912 - 98+
 • 8094 - 179 - 912 - 98+

سختی گیر آب آشامیدنی PAC

 • سختی گیر آب آشامیدنی PAC
 • سختی گیر آب آشامیدنی PAC
 سختی گیر آب آشامیدنی PAC
 سختی گیر آب آشامیدنی PAC

سختی گیر آب آشامیدنی PAC

( 10 امتیاز کاربر )

موارد اصلی کاربرد سختی گیر آب آشامیدنی PAC و یا پلی آلومینیوم کلراید (PAC) را میتوان در سر فصل هایی این چنین برشمرد. : تصفیه فاضلاب و پساب کارخانه‌های شیمیایی و صنایع نفت و پتروشیمی،تصفیه آب آشامیدنی،تصفیه فاضلاب‌های شهری،تصفیه فاضلاب و پساب کشاورزی،استفاده در صنایع کاغذسازی و سلولزی و نهایتا استفاده در صنایع نساجی، چرم و پوست که ناگفته پیداست یکی از مهمترین موارد استفاده این ماده شیمیایی در ارتباط با تصفیه آب می باشد. انعقاد ، لخته سازی ، فیلتراسیون و ضد عفونی کردن فرآیندهای اصلی مورد استفاده در تصفیه آب خصوصا در ایران هستند . فرآیندهای انعقاد و لخته سازی در تصفیه آب برای جداسازی جامد – مایع مورد استفاده قرار می گیرند و در صورت استفاده موثر می توانند مقدار تمامی مواد آلی و غیرآلی معلق در آب را به زیر حد استاندارد برسانند . کلوئیدها ذرات کوچک معلقی هستند که به دلیل وزن سبک و پایداری که دارند به صورت طبیعی از آب جدا نمی شوند. این ذارت می توانند باعث کدر شدن آب شوند و از آن دسته می توان به مواد معدنی مانند خاک رس ، لجن ، ویروس ها و باکتری ها و همچنین برخی مواد آلی مانند آزبست ، سیلیکات و ذرات رادیواکتیو اشاره کرد . از آنجایی که کدورت موجود در آب می تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند عوامل بیماری زا و مضر برای سلامتی انسان باشد ، حذف این ذرات از اهمیت ویژه ای برخوردار است . نمک های Al مانند پلی آلومینیوم کلراید و آلوم رایج ترین منعقد کننده های (کواگولانت ها) مصرفی در ایران و اکثر کشورهای جهان برای حذف کدورت از آب آشامیدنی هستند . اثر گذاری بالا ، در دسترس بودن و قیمت نسبی پایین باعث شده اند که استفاده از این نمک ها بسیار رایج شود . این ماده برای جداسازی ذرات جامد موجود در آب های قابل شرب و برای لخته سازی پساب های صنعتی استفاده می شود. همچنین به دلیل دارا بودن کلر در فرمولاسیون این ماده، محصول فوق از خاصیت ضد باکتریایی بالایی برخوردار خواهد بود و می توان از آن در طیف وسیعی از pH استفاده نمود.

 • توضیحات تکمیلی
 • توضیحات فنی
 • پیام های شما (0)

سختی گیر آب آشامیدنی PAC و توضیحات تکمیلی

سختی گیر آب آشامیدنی PAC و یا پلی آلومینیوم کلراید (PAC)

به نظر می رسد که دو مکانیسم اصلی گرفتار شدن در داخل لخته های رسوبی و خنثی کردن/ پایدار کردن بار الکتریکی، عوامل موثر در حذف کلوئیدها با استفاده از فرآیند انعقاد هستند . نمک های آلومینیوم به سرعت در آب هیدرولیز شده و ترکیبات کاتیونی متنوعی را تولید می کنند که می توانند جذب ترکیبات دارای بار منفی شده و بار آنها را خنثی کنند که موجب از بین رفتن پایداری این ذرات خواهد شد . استفاده از دوز درست و بهینه بسیار مهم است زیرا در صورت استفاده از دوزهای بالا ، منعقد کننده می تواند موجب برعکس شدن بار شده و ذرات پس از خنثی شدن دوباره باردار شوند ( این بار مثبت) و دوباره ناپایدار شوند . مقدار لجن تشکیل شده نیز در صورت استفاده از مقادیر اضافی آلوم و PAC افزایش خواهد یافت .

پلی آلومینیوم کلراید ابتدا کلوئیدها را پایدار کرده و با چسپاندن آنها به یکدیگر باعث به وجد آمدن میکرو لخته ها می گردد . سپس معمولا یک عامل لخته ساز مانند پلی الکترولیت ها به آب اضافه می شود تا این لخته های کوچک را به یکدیگر متصل کرده و شرایط رسوب را تسریع کند .
پارامترهای زیادی بر میزان حذف آلاینده از آب با استفاده از PAC به عنوان منعقد کننده تاثیرگذار است.

در فرآیند انعقاد سازی، از آنجا که برای هر منعقد کننده خاص انعقاد در یک محدوده pH مشخص انجام می‌گیرد، pH حائز اهمیت است. در مطالعه‌ای که زواوی داود (Zawawi Daud) و همکاران  بر روی تصفیه پساب بیودیزل با استفاده از PAC انجام داده‌اند محدوده وسیعی از (pH (2-12 را مورد مطالعه قرار دادند.
آنها تاثیر pH را برای حالتی که دز پلی‌ آلومینیوم کلراید mgL-1 100 و نرخ اختلاط  rpm 150 برای 4 دقیقه و rpm 20 برای 20 دقیقه و زمان نشست 30 دقیقه بود مورد بررسی قرار دادند. شکل (1) نشان می‌دهد که در pH بهینه 6 مقدار قابل توجهی از آلاینده‌ها حذف می‌شود. با توجه به شکل (1) مشخص است که بازه مناسب برای pH بازه بین 5 تا 7 است.
تاثیر pH بر فرایند تصفیه ی آب به کمک پلی آلومینیوم کلراید
کار کردن در pH بهینه از آن جهت حائز اهمیت است که نیاز به استفاده از دوز بالاتر منعقد کننده ممکن است یک خطر برای سلامتی انسان در نتیجه مقادیر باقیمانده از افزودنی‌ها شیمیایی باشد.

دوز ماده منعقد کننده (در این جا PAC) از مهم‌ترین پارامترها برای تعیین شرایط بهینه انعقاد و لخته سازی است. در اصل دوز بیش از حد ماده منعقد کننده باعث منجر به عملکرد ضعیف‌تر در فرآیند لخته سازی می‌شود. زواوی داود و همکاران تاثیر دز PAC را در محدوه mgL-1 50 تا mgL-1 600  در شرایط pH=6 و سرعت چرخش rpm 150 و 4 دقیقه و rpm20 و 20 دقیقه مورد بررسی قرار دادند. نتایج آزمایشات آن‌ها در شکل (2) آورده شده است.
با توجه به گفته ها به وضوح می‌توان چنین برداشت کرد که درصد حذف آلاینده‌ها با افزایش دز محصول فوق افزایش پیدا می‌کند تا وقتی که مقدار بهینه (حدودا mgL-1 350 ) مرسیم و از آن به بعد درصد حذف آلاینده‌ها با افزایش دز منعقد کننده کاهش می‌یابد.

سختی گیر آب آشامیدنی PAC و توضیحات فنی

نام صنعتی : پلی آلومینیوم کلراید (سختی گیر آب آشامیدنی) | (PAC (PolyAluminiumChloride

فرمول شیمیایی : AL2 (OH)n CI6

درجه خلوص : AL2O3  30% min

نام های دیگر : آلومینیوم کلراید هیدراته (سختی گیر آب آشامیدنی)
فرایند انعقاد از جایگاه ویژه ای در صنعت تصفیه برخوردار است. سولفات آلومینیوم (آلوم) و کلرو فریک متداول‌ترین منعقد کننده‌های اولیه (Primary Coagulant) مورد استفاده در تصفیه آب به منظور حذف کدورت می‌باشند.

در سال‌های اخیر، پلی آلومینیوم کلراید (Poly Aluminium Chloride) – که به اختصار PAC نامیده می‌شود-  به طور گسترده به عنوان جایگزینی برای دو منعقدکننده قدیمی سولفات آلومینیوم و کلروفریک مورد استفاده قرار گرفته است. در حال حاضر پلی آلومینیوم کلراید (پَک) در کشورهایی نظیر آمریکا، کانادا، چین، ایتالیا، فرانسه و انگلستان به یکی از رایج‌ترین منعقد کننده‌های مورد استفاده در تصفیه آب و فاضلاب تبدیل شده است. در ایران نیز بسیاری از صنایع این ماده را به عنوان جایگزین منعقد کننده‌های قدیمی مورد استفاده قرار داده‌اند.

رنگ پلی آلومینیوم کلراید:
پلی آلومینیوم کلراید به دو صورت جامد و مایع ارائه می گردد. پلی آلومینیوم کلراید جامد به صورت پودر یا کریستال بوده و رنگ آن از سفید شیری تا زرد پررنگ در گریدهای مختلف می‌باشد.

برای ما پیام بفرستید

لطفا راه ارتباط ما با خودتان را در پیامتان مشخص کنید

برای اشتراک در خبرنامه شیمیایی پیام عضو شوید