• 6/2/2020 9:06:33 PM
 • Tehran : IR of Iran
 • 8353 - 11 - 33 - 9821+
 • 3456 - 11 - 33 - 9821+
 • 2816 - 198 - 912 - 98+
 • 8094 - 179 - 912 - 98+

اسید فرمیک

 • اسید فرمیک
 • اسید فرمیک
 • اسید فرمیک
اسید فرمیک
اسید فرمیک
اسید فرمیک

اسید فرمیک بیشتر به عنوان نگهدارنده (جلوگیری از فاسد شدن) و آنتی باکتریال در غذای دام استفاده می‌شود. پاشیدن مقداری از آن روی علف تازه خشک شده از فساد و پوسیدگی آن جلوگیری کرده و مواد مغذی آن را تا حد بالایی حفظ می‌کند. برای جلوگیری از فساد غذای زمستانی دامها در مجتمعهای بزرگ دامداری از این ماده استفاده می‌شود. اسید فرمیک در مرغداریها برای از بین بردن باکتری سالمونلا به غذای مرغها اضافه می‌شود. این ترکیب همچنین به مقدار ناچیز در صنعت نساجی و دباغی استفاده می‌شود. برخی از مشتقات آن مانند استرهای فرمات در صنعت خوشبوکننده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. ایمنی بیشترین خطر فرمیک اسید در تماس پوست یا چشم با مایع یا بخار غلیظ آن است. تماس پوست با مایع یا بخار آن باعث سوختگی شیمیایی و در صورت تماس با چشم ممکن است باعث ایجاد آسیبهای دائمی در چشم شود. تنفس بخار آن موجب تحریک و سوزش دستگاه نفسی می‌شود. از آنجا که ممکن است مقادیری CO در بخار اسید فرمیک موجود باشد باید در نگهداری، حمل و نقل و استفاده از آن نکات ایمنی کاملاً رعایت شود. سازمان غذا و داروی آمریکا مقدار مجاز، بخار اسید فرمیک در هوای محیط کار را ۵ppm اعلام کرده‌است. اسید فرمیک به آسانی متابولیزه شده و از بدن دفع می‌شود. اما با این همه قرار گرفتن مداوم در معرض آن باعث ایجاد عوارض مزمن مثل ایجاد حساسیتهای پوستی می‌شود. آزمایش روی حیوانات آزمایشگاهی نشان می‌دهد که قرار گرفتن طولانی در معرض اسید فرمیک باعث ایجاد جهش ژنی و آسیبهای کلیوی و کبدی می‌شود.

 • توضیحات تکمیلی
 • توضیحات فنی
 • پیام های شما (0)

اسید فرمیک و توضیحات تکمیلی

فرمیک اسید یا همان اسید متانوئیک ساده‌ترین اسید کربوکسیلیک است. این یک حدواسط مهم در سنتز شیمیایی است و در طبیعت بیشتر در برخی از گونه‌های مورچه و زنبورهای بدون نیش یافت می‌شود. استرها، نمک‌ها و آنیون مشتق شده از اسید فسفریک، فرمات نامیده می‌شوند. اسید فسفریک صنعتی از متانول تولید می‌شود. اسید فسفریک یکی از مواد موجود در جو است که عمدتا به دلیل انتشار گازهای جنگلی است.
اسید فرمیک یک مایع بدون رنگ و در دمای اتاق دارای بوی تند و زننده است. این اسید با آب و بیشتر حلال‌های آلی قطبی ترکیب می‌شود و نسبتا محلول در هیدروکربن‌ها است. در هیدروکربن‌ها و در فاز بخار، این اسید به جای مولکول‌های تکی از دیمرهای پیوند هیدروژن تشکیل شده است. به دلیل گرایش این اسید به پیوند هیدروژن، شکل گاز آن از قوانین مربوط به گازها پیروی نمی‌کند. اسید فسفریک جامد (دو پلی مورف) حاوی یک شبکه بی‌پایان از مولکول‌های اسید فرمیک هیدروژنه است. این ترکیب نسبتا پیچیده نیز یک آزئوتروپ با دمای جوش پایین همراه با آب تشکیل می‌دهد و اسید فرمیک مایع نیز به دمای زیر نقطه انجماد گرایش دارد.

اسید فرمیک دارای سمیت کم است، از این رو از آن به عنوان افزودنی مواد غذایی استفاده می‌شود. اسید غلیظ به پوست آسیب می‌رساند. اسید فرمیک به راحتی متابولیز و توسط بدن دفع می‌شود. با این وجود، اثرات سمی خاصی دارد؛ اسید فرمیک و فرمالدئید به عنوان متابولیت‌های متانول باعث آسیب عصب بینایی و در نتیجه کوری در مسمومیت با متانول می‌شود. برخی از اثرات مزمن اسید فرمیک مستند شده اند. برخی از آزمایشات بر روی گونه‌های باکتری نشان داده‌اند که این اسید جهش زا است. تماس با آن در انسان ممکن است سبب آسیب کلیه و ایجاد حساسیت پوستی شود.
اسید فرمیک غلیظ به آرامی به مونوکسید کربن و آب تجزیه می‌شود و منجر به ایجاد فشار در مخزن حاوی آن می‌شود. به همین دلیل، اسید فرمیک ۹۸٪ در بطری‌های پلاستیکی با درب‌ تهویه دار حمل می‌شود. خطرات محلول اسید فرمیک به غلظت آن بستگی دارد. اسید فرمیک ۸۵ درصد قابل اشتعال است و اسید فرمیک رقیق مورد استفاده غذایی و دارویی است. خطر اصلی اسید فرمیک تماس پوست یا چشم با مایع یا بخار غلیظ آن است.

اسید فرمیک و توضیحات فنی

دمای ذوب: ۸.۴ درجه سانتی‌گراد
دمای جوش: ۱۰۰.۸ درجه سانتی‌گراد
چگالی: ۱.۲۲۰ گرم بر سانتی متر مکعب

اسید فرمیک (جوهر مورچه) یا متانوئیک اسید، ساده‌ترین عضو گروه کربوکسیلیک اسیدها است. فرمول شیمیایی آن HCOOH بوده که یک اتم هیدروژن به گروه کربوکسیلیک متصل شده است. درست مانند ساختار شیمیایی اسید اسیتک با این تفاوت که به جای هیدروژن، یک گروه متیل به کربوکسیلیک متصل می‌شود. وزن مولکولی آن ۳/۴۶ می‌باشد. و در طبیعت در نیش حشراتی مانند مورچه و زنبور یافت می‌شود. همچنین ترکیب عمده، ماده گزش‌زا در برگ گزنه‌است. ریشه لغوی فرمیک اسید از نام لاتینی مورچه (Formica) گرفته شده‌است. زیرا این ترکیب اولین بار از تقطیر تخریبی مورچه بدست آمد.بیشتر خواص این ماده مانند خواص سایر اسیدهای کربوکسیلیک است اما با این تفاوت که نمی‌تواند آسیل کلرید ایجاد کند.

برای ما پیام بفرستید

لطفا راه ارتباط ما با خودتان را در پیامتان مشخص کنید

برای اشتراک در خبرنامه شیمیایی پیام عضو شوید