• 2/3/2023 12:53:42 AM
 • Tehran : IR of Iran
 • 8353 - 11 - 33 - 9821+
 • 3456 - 11 - 33 - 9821+
 • 2816 - 198 - 912 - 98+
 • 8094 - 179 - 912 - 98+

آمونیاک

 • آمونیاک
 • آمونیاک
 • آمونیاک
آمونیاک
آمونیاک
آمونیاک

آمونیاک در تبرید و انجماد مورد استفاده قرار می گیرد , همچنین در بسیاری فرآیند ها نقش حلال را دارد . در صورت فشردن گاز توسط كمپرسور و سرد كردن آمونیاك فشرده شده به مایع تبدیل و با گرم كردن مایع به گاز تبدیل می شود .از همین اصل برای سیستم های خنك كننده و چیلر استفاده كرده و از آمونیاك به عنوان یكی از قدیمی ترین گاز ها برای این سیستم ها استفاده می شود . حلالیت آن در آب به هر دو شكل مایع و گاز بسیار زیاد است . 80٪ مصرف آمونیاک مایع برای تولید کودهای کشاورزی 20٪ دیگر د صنایع پلاستیک و الیاف و درصد جزئی از آن در تجارت و مواد منفجره نظامی به کار می‌رود. طبق آمار جهانی بیش از نیمی از تولید آمونیاک در کارخانجات تولید کود شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد، این میزان تولید در صنعت کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. نیمی دیگر از تولید این محصول در صنایع دیگر بکار می رود. تولید دارو، تولید اسید نیتریک، کارخانجات یخ سازی، تهیه اوره، هیدروکسیل آمین و هیدرازین، تکنولوژی حفاری، استخراج و انتقال گاز، ماده اولیه تولید بسیاری از ترکیبات نیتروژنه

 • توضیحات تکمیلی
 • توضیحات فنی
 • پیام های شما (0)

آمونیاک و توضیحات تکمیلی

مولکول آمونیاک از یک اتم نیتروژن و سه اتم هیدروژن متصل به آن تشکیل شده‌است. با توجه به وجود یک جفت الکترون ناپیوندی بر روی نیتروژن، این مولکول ساختار هرم مثلثی دارد و زوایای پیوند کم‌تر از ۱۰۹ درجه هستند. مولکول آمونیاک یک مولکول قطبی است که می‌تواند با خودش و بسیاری مولکول‌های دیگر، پیوند هیدروژنی برقرار نماید.
آمونیاک یکی از مهمترین ترکیب هیدروژنه ازت بوده که در طبیعت از تجزیه مواد آلی ازت دار بوجود می آید. محلولی بی‌ رنگ با مزه فوق‌ العاده تند و زننده که اشک‌ آور و خفه‌کننده نیز می‌باشد. گاز آمونیاک از هوا سبک‌ تر بوده به‌ سهولت به مایع تبدیل می‌شود.
آمونیاک در آب بسیار محلول است و در منهای 77/7 درجه سانتی‌گراد منجمد و در منهای 34/33 درجه سانتی‌گراد به جوش می‌آید. وزن مخصوص محلول اشباع آمونیاک 0,88 گرم بر سانتی‌ متر مکعب است.
گاز آمونیاک قابل افروزش و حدود اشتعالش 16-25 درصد حجمی گاز آمونیاک در هواست. حضور مواد نفتی و دیگر مواد افروختنی خطر آتش گیری را افزایش می دهد.
مجاورت و تماس آمونیاک با نقره و جیوه تولید فورمینات نقره و جیوه می کند که موادی شدیدا قابل انفجار هستند. گاز آمونیاک در اثر گرمای از 400 درجه به بالا تجزیه شده و تولید هیدروژن می کند.
نکات ایمنی استفاده از آمونیاک 
آمونیاک موجب آسیب رساندن به ارگان های حیاتی بدن از جمله شش و پوست و چشم می شود و به هیچ وجه نباید تنفس گردد.
در صورت آلودگی چشم:
حتما باید آن را به مدت ۱۵ دقیقه شستشو داد.
 آمونیاک سبب تحریکات دستگاه تنفسی پوست و چشم شده و با آسیب رساندن به شش‌ها در اثر مواجهه با حجم زیاد این گاز می‌تواند سبب مرگ شود.

حمل و نقل و انبارداری آمونیاک
آمونیاک بسیار خورنده است و برای حمل و نقل باید از کپسول سیلندر استیل STS316 استفاده گردد.همچنین رگلاتور و فشار شکن آمونیاک باید از جنس استیل باشد. در صورت تجزیه آمونیاک ممکن است مقداری نیتروژن اکسید وجود داشته باشد. دمای خود اشتعالی گاز آمونیاک 651 درجه سانتیگراد می باشد. مجاورت و تماس آمونیاک با نقره و جیوه تولید " فورمینات نقره و جیوه " می‌کند که موادی شدیداً قابل انفجار هستند. حضور مواد نفتی و دیگر مواد افروختنی خطر آتشگیری را افزایش می‌دهد. گاز آمونیاک در اثر گرمای از ۴۰۰ درجه به بالا تجزیه شده و تولید هیدروژن می‌کند.

آمونیاک و توضیحات فنی

آمونیاک (به انگلیسی: Ammonia)با فرمول شیمیایی NH3، در هوای شهرها و مجاورت توالت‌ها وجود دارد. در طبیعت از تجزیهٔ مواد آلی ازت دار همچون اوره ادرار به‌دست می‌آید.

رومی‌های باستان آمونیوم کلرید را به عنوان پول و سپرده استفاده می‌کردند. آن‌ها سنگ آمونیوم را از مکانی به نام پرستشگاه ژوپیتر یا همان لیبی جدید جمع‌آوری می‌کردند. اما آمونیاک به شکل نمک آمونیاک نخستین بار توسط جابر ابن حیان در قرن ۸ شناخته شد.

برای ما پیام بفرستید

لطفا راه ارتباط ما با خودتان را در پیامتان مشخص کنید

برای اشتراک در خبرنامه شیمیایی پیام عضو شوید