• 11/27/2021 9:46:32 PM
 • Tehran : IR of Iran
 • 8353 - 11 - 33 - 9821+
 • 3456 - 11 - 33 - 9821+
 • 2816 - 198 - 912 - 98+
 • 8094 - 179 - 912 - 98+

اسید سیتریک آبدار(مونو هیدرات)

 • اسید سیتریک آبدار(مونو هیدرات)
 • اسید سیتریک آبدار(مونو هیدرات)
 • اسید سیتریک آبدار(مونو هیدرات)
اسید سیتریک آبدار(مونو هیدرات)
اسید سیتریک آبدار(مونو هیدرات)
اسید سیتریک آبدار(مونو هیدرات)

اسید سیتریک آبدار(مونو هیدرات)

( 10 امتیاز کاربر )

سیتریک در صنایع تولید نوشابه و تولید لواشک ، آبمیوه ، آرایشی و بهداشتی و داروئی … استفاده میگردد و علاوه بر طعم دهندگی باعث تنظیم PH نیز میشود . بعلت داشتن پی اچ PH اسیدی بعنوان نگهدارنده مناسب یرای محصولات غذایی میباشد . در تولید انواع لواشک بعنوان ماده ای اسیدی و ترش مزه خوراکی برای تشدید ترشی لواشک بکار می رود . جایگزین خوبی برای آب لیمو یا سرکه در محصولات غذایی خشک همچون چاشنی های غذایی ، طعم دهنده ها ، و تنقلات است. جهت ترش مزه نمودن خشکبار و دادن طعم ترشی سرکه مانند به محصولات غذایی و تنقلات بکار می رود . بسیاری از مواد معدنی به محیط اسیدی جهت جذب نیاز دارند. سیتریک در مکملهای ویتامینی به جذب بهتر این مواد معدنی کمک می کند . سیتریک یا جوهر لیمو توسط دانشمند ایرانی جابر بن حیان کشف گردید . کشور چین عمده تولید کننده اسید سیتریک در دنیا میباشد . اسید سیتریک مونو هیدرات و آنهیدرات : دو نوع اسید سیتریک مونوهیدرات ( سیتریک آبدار ) و آن هیدروز ( سیتریک خشک یا بدون آب ) بصورت پودر کریستال تولید شده و اختلاف ظاهری با هم ندارند فقط در نوع آبدار حدود ۱۰% وزن آب میباشد . در نتیجه سیتریک خشک ترش تر از نوع آبدار آن میباشد و نیز چون در فرمول خشک آب وجود ندارد همچون نوع آبدار در فصول گرم سال سفت و سنگ نمی شود . سیتریک اسید عموما در کیسه های کاغذی و پلی پروپیلنی چند لایه بسته بندی میگردد و به فروش میرسد .

 • توضیحات تکمیلی
 • توضیحات فنی
 • پیام های شما (0)

اسید سیتریک آبدار(مونو هیدرات) و توضیحات تکمیلی

اسید سیتریک یا جوهر لیمو یکی از اسیدهای آلی است در لیموترش و پرتقال وجود دارد. یکی از عمده‌ترین کشورهای تولیدکننده آن کشور چین می‌باشد. اسید سیتریک در صنایع نوشابه، آبمیوه، آرایشی و بهداشتی و داروئی استفاده می‌گردد و علاوه بر طعم دهندگی باعث تنظیم PH نیز می‌شود. یکی از ساده‌ترین روش‌هایی که برای تولید آن بکار می‌رود استفاده از قارچ آسپرژیلوس نایجر است. اسید سیتریک در دو نوع " مونوهیدرات (آبدار) " و " آن هیدروز (خشک یا بدون آب) " به صورت پودر کریستال تولید شده و عموماً در کیسه‌های کاغذی و چند لایه بسته بندی می‌گردد و به فروش می‌رسد.

استفاده از اسید سیتریک به عنوان نگهدارنده در مواد غذایی و نوشیدنی ها با دارا بودن تائیدیه FDA کاملا ایمن شناخته شده و برای انسان ها بی خطر است. با اینحال گهگاه گزارش هایی از واکنش های آلرژیک نسبت به این اسید منتشر می گردد.
برخی از عوارض جانبی گزارش شده در رابطه با مصرف این ماده در مواد غذایی و نوشیدنی ها عبارتند از : تورم ، درد و سختی مفاصل ، دردهای عضلانی و درد معده ، تنگی نفس.
لازم به ذکر است که تمامی عوارض فوق ناشی از مصرف اسید سیتریک صنعتی  بکار رفته در مواد غذایی و نوشیدنی ها بوده و این افراد با خوردن لیموترش و میوه های حاوی این اسید دچار هیچ عارضه ای نشده اند.
یکی دیگر از عوارض مصرف بیش از حد اسید سیتریک که می تواند با مصرف زیاد نوشیدنی ها رخ دهد تخریب مینای دندان است که البته به سادگی با شستشوی دهان پس از مصرف نوشیدنی ها قابل پیشگیری است.

اسید سیتریک آبدار(مونو هیدرات) و توضیحات فنی

اسید سیتریک یا جوهر لیمو یکی از اسیدهای آلی است که هم در لیموترش و هم پرتقال وجود دارد. فرمول شیمیایی آن C6H8O7 می‌باشد. و نام آیوپاک آن ‎2-hydroxypropane-1,2،3-tricarboxylic acid‎ است. این اسید توسط دانشمند ایرانی جابر بن حیان کشف گردید.

اسید سیتریک یک هیدروکسی اسید است. هیدروکسی اسیدها گروهی از اسیدهای کربوکسیلیک هستند که یک گروه عاملی هیدروکسیل به آن‌ها افزوده شده‌است.

اسید سیتریک امروزه به صورت صنعتی در مقادیر بالا تولید می شود زیرا استخراج آن از میوه ها برای مصارف صنعتی مقرون به صرفه نبوده و جوابگوی تقاضای مصرف کنندگان نیز نمی باشد.
این اسید بطور طبیعی در مرکبات به خصوص لیموترش وجود دارد. لیموترش معمولا در هر ۱۰۰ گرم حاوی ۴ گرم اسید سیتریک است ولی این ماده در بسیاری از میوه ها و سبزیجات از جمله انواع توت و گوجه فرنگی در مقادیر مختلف وجود دارد.
اسید سیتریک علاوه بر استخراج از مرکبات و تولید صنعتی توسط برخی قارچ ها از جمله قارچ آسپرژیلوس نیگر به عنوان یک محصول فرعی متابولیسم تولید می شود. پرورش این قارچ در مقیاس وسیع و اجازه دادن به آن برای متابولیزه کردن ساکارز یا گلوکز به اسید سیتریک یک روش موثر و کم هزینه برای تولید این اسید است.

برای ما پیام بفرستید

لطفا راه ارتباط ما با خودتان را در پیامتان مشخص کنید

برای اشتراک در خبرنامه شیمیایی پیام عضو شوید