• 1/19/2022 9:25:15 PM
  • Tehran : IR of Iran
  • 8353 - 11 - 33 - 9821+
  • 3456 - 11 - 33 - 9821+
  • 2816 - 198 - 912 - 98+
  • 8094 - 179 - 912 - 98+

سود کاستیک(کاستیک سودا)

  • سود کاستیک(کاستیک سودا)
  • سود کاستیک(کاستیک سودا)
سود کاستیک(کاستیک سودا)
سود کاستیک(کاستیک سودا)

سود کاستیک(کاستیک سودا)

( 10 امتیاز کاربر )

در آزمایشگاه‌ها برای تعیین غلظت اسیدهای مجهول درتیتراسیون اسید - باز از محلول قلیایی سدیم هیدروکسید استاندارد استفاده می‌شود. در صنایع غذایی از این ماده جهت تلخی زدایی از زیتون استفاده می‌شود. سود سوزآور در دو نوع مایع و جامد در کارخانه‌ها تولید می‌شود. سود مایع با خلوص ۵۰ درصد و ۳۳ درصد در دسترس است. کاربردهای سود کاستیک پرک (به انگلیسی: Caustic Soda Flakes) در صنعت بسیار وسیع است، صنایع مختلف با رویکردهای مختلف از این ماده استفاده می‌کنند. برخی از این صنایع عبارتند از: صنایع رنگرزی، تولید کارتن و کاغذ، صنایع چرم و نساجی، صنایع نفت و گاز و پترو شیمی، خنثی‌سازی اسید و باتری سازی، چربی گیرها و سایر صنایع وابسته، صنایع غذائی، صنایع شیر، کنسرو سازی، نوشابه سازی، کارخانه قند و شکر، کارخانه روغن، صنایع دارو سازی، الکل‌سازی و آرایشی و بهداشتی، صنایع فلزی و تولید شیشه روی، آلومینیوم، گالوانیزه و آبکاری، سود پرک کاربرد فراوانی در صنعت نفت و گاز دارد، سود پرک کاربرد فراوانی در صنایع نظامی دارد، سود پرک برای صنایعی که با عوامل بیماری‌زا مواجه می‌شوند هم کاربرد دارد، سود پرک در صنعت پلیمر و پت هم مصرف فراوانی دارد لذا به عنوان چربی بر استفاده می‌شود.

  • توضیحات تکمیلی
  • توضیحات فنی
  • پیام های شما (0)

سود کاستیک(کاستیک سودا) و توضیحات تکمیلی

سود پرک خالص کریستال جامد بی‌رنگی است که در ۳۱۸ درجه سانتی‌گراد بدون تجزیه شدن، ذوب خواهد شد. همچنین این سدیم هیدروکسید در ۱۳۸۸ درجه سانتی‌گراد به نقطه جوش خود خواهد رسید. لازم به ذکر است که نقطه ذوب و جوش سود پرک با توجه به درصد خلوص آن و ترکیب هیدراته آن بسیار تغییر خواهد کرد و متفاوت با اعداد بالا در مورد محصولات مختلف خواهد بود.
سود سوزآور به راحتی در آب حل می‌شود (با افزایش دما میزان انحلال در آب افزایش می‌یابد)، اما در حلال‌های قطبی مثل اتانول و متانول کمتر حل شده و در اتر و سایر حلال‌های غیر قطبی، حل نخواهد شد. که این امر نشان دهنده پیوند قوی بین سدیم و هیدروکسید است.
انحلال سودپرک در آب بسیار گرمازا است و مقدار زیادی از انرژی در اثر انحلال آزاد می‌شود و امکان پاشیدن آب به اطراف با شدت وجود دارد، لذا بهتر است، نکات ایمنی لازم جهت کار با سودپرک در کنار آب مثل دستکش مخصوص و ماسک در نظر گرفته شود. محصول حاصل معمولاً بی رنگ و بو است و اگر روی دست ریخته شود با چربی پوست واکنش داده و موجب سوختگی می‌شود، در صورت تماس با دست باید به سرعت با آب زیاد شستشو داده شود.
چگالی هیدروکسید سدیم ۲,۱۳ گرم بر سانتی متر مکعب در دمای اتاق (۲۵ درجه سانتی‌گراد) است و وزن مولکولی آن تقریباً ۴۰ گرم بر مول می‌باشد. سدیم هیدروکسید مایع ویسکوزیته‌ای بالا (۷۸ میلی پاسکال) و نزدیک به روغن دارد، این ویسکوزیته مانند دیگر مایعات با افزایش دما کاهش و با کاهش آن افزایش خواهد یافت.
هیدروکسید سدیم معمولاً به صورت هیدرات‌های چند آبه وجود دارد و دیاگرام پیچیده انحلال آن توسط اس.یو. پیکرینگ در سال ۱۸۹۳ به طور کامل شرح داده شده است. معمولاً در دمای کمتر از ۲۸ درجه سانتی‌گراد غلظت این هیدرات‌ها معمولاً تا چهار آبه بیشتر و در تری هیدرات تا منو هیدرات با کاهش دما، غلظت آن‌ها نیز کاهش می‌یابد. به طور مثال هیدروکسید سدیم ۷ آبه در این دما غلظتی برابر ۱۸,۸ درصد دارد که با کاهش این دما تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد این غلظت به ۲۲ درصد خواهد رسید و منو هیدروکسید سدیم که پایدارترین هیدرات سود پرک است در ۱۲.۳ درجه سانتی گراد غلظتی برابر ۵۱ درصد و در ۶۲.۶۳ درجه سانتی‌گراد غلظتش ۷۳.۱ درصد خواهد بود هر چند با افزایش دما پس از آن غلظت منو هیدرات به تدریج کاهش خواهد یافت.
خواص شیمیایی
سودپرک با واکنش هر اسیدی، نمک و آب تولید می‌کند، این نوع واکنش‌ها بسیار گرمازا هستند و در فرایندهای تیتراسیون (نوعی آنالیز کمی شیمیایی) قابل استفاده است. هر چند از سود سوزآور نمی‌توان به علت ناپایداری آن در جذب دی اکسیدکربن از هوا به عنوان استانداردی اولیه (دقیق و قابل اعتماد) استفاده کرد.
سود سوزآور قابلیت خوبی برای واکنش با اکسیدها و فلزات دارد، که از این خاصیت می‌توان به عنوان مثال در حذف گازهای خطرناک ناشی از واکنش اسیدها مثل دی اکسید گوگرد استفاده کرد. همچنین برای ترسیب فلزات به صورت هیدروکسید از آب می‎توان از سودپرک استفاده نمود. خواص شیمیایی زیاد دیگری نیز برای هیدروکسید سدیم وجود دارد که توضیح آن از حوصله این مقاله خارج خواهد بود.

سود کاستیک(کاستیک سودا) و توضیحات فنی

سدیم هیدروکسید (به انگلیسی: Sodium hydroxide) یا کاستیک سودا (به انگلیسی: Caustic Soda) یا سود سوزآور با فرمول شیمیایی NaOH که ترکیب معدنی جامد و سفیدرنگ با دمای ذوب ۳۱۸ درجه سانتی‌گراد و چگالی ۲٬۱۳ است. این ماده، به آسانی می‌تواند رطوبت و کربن دی‌اکسید موجود در هوا را جذب کند و به همین دلیل، لازم است هنگام حمل و نقل، تحت پوشش‌های حفاظتی لازم قرار گیرد. این ترکیب، در تماس با پوست، دارای اثر خورندگی است و برای جلوگیری از اثرات سوزانندگی آن، هنگام استفاده باید مورد توجه قرار گیرد.

همچنین هنگام اندازه‌گیری وزن دقیق این ماده شیمیایی باید این کار به سرعت و در محیطی خشک انجام شود تا در اثر جذب رطوبت هوا وزن سدیم هیدروکسید افزایش نیابد.
آبپوش‌های سدیم هیدروکسید شناخته شده‌اند ومحلول قلیایی قوی در آب پدیدمی‌آورد، یعنی در آب به‌طور کامل به یون‌های تشکیل دهنده‌اش (+Na و -OH) تفکیک می‌شود.
هیدروکسید سدیم جامد بیشتر به صورت‌های پرک (فلکس)، دانه‌ای و بلوک‌های قالبی برای فروش عرضه می‌شود.
سدیم هیدروکسید در ابتدا توسط سازندگان صابون تولید می‌شد. دستورالعملی از ساخت سدیم هیدروکسید توسط دانشمند مسلمان قرن ۱۳ میلادی "المختاره" در کتاب "فی فنون من السنه" یافت شده‌است که توسط "المظفر یوسف ابن عمر ابن علی ابن رسول" پادشاه یمن گردآوری شده‌است. شیمی‌دان و باستان‌شناس انگلیسی "هنری ارنست استپالتون (۱۸۷۸–۱۹۶۲)" شواهدی ارائه داده‌است که محمد زکریای رازی سدیم هیدروکسید را می‌شناخته‌است. این دستورالعمل شامل گذراندن پی در پی آب از درون مخلوطی از قلیا (که خاکستر علف شور saltwort بود) و آهک خام بود که به این روش سدیم هیدروکسید بدست می‌آمد. صابون سازان اروپایی همین دستورالعمل را پیروی می‌کردند.

برای ما پیام بفرستید

لطفا راه ارتباط ما با خودتان را در پیامتان مشخص کنید

برای اشتراک در خبرنامه شیمیایی پیام عضو شوید