• 1/19/2022 8:20:07 PM
  • Tehran : IR of Iran
  • 8353 - 11 - 33 - 9821+
  • 3456 - 11 - 33 - 9821+
  • 2816 - 198 - 912 - 98+
  • 8094 - 179 - 912 - 98+

ثعلب خوراکی ایرانی

  • ثعلب خوراکی ایرانی
  • ثعلب خوراکی ایرانی
ثعلب خوراکی ایرانی
ثعلب خوراکی ایرانی

خواص ثعلب به قرار زیر است: طبع آن گرم و مرطوب است. ، مقوی نیروی جنسی می‌باشد. ، در گذشته جهت تقویت كودكان همراه شیر به آن‌ها می‌دادند. ،جهت درمان رعشه (تشنج‌های كزازی) از ثعلب به صورت دمكرده می‌توان استفاده كرد. ، برای درمان سرماخوردگی و اخلاط خونی به صورت دمكرده استفاده شود. ، جهت درمان ورم كلیه و مثانه از دمكرده این گیاه می‌توان استفاده كرد. ، جهت جلوگیری از ریزش مو و تقویت موی سر ثعلب را با روغن زیتون و گل سرخ مخلوط نموده به پوست سر بمالند. ، برای رفع ورم حاد روده در رابطه با بیماری حصبه ۲ گرم ثعلب را در ۱۵۰ سی‌سی آب جوشانده بنوشند. ، جهت كم‌خونی از دمكرده ثعلب می‌توان استفاده كرد. ، برای جلوگیری از انزال زودرس از ثعلب استفاده كنند. ، افرادی كه لاغر هستند از ثعلب استفاده كنند مخصوصاً در تابستان عصرانه با بستنی میل كنند. ، در گذشته جهت تقویت كودكان همراه شیر به آن‌ها می‌دادند. ، جهت ناراحتی‌های معده از دمكرده این گیاه می‌توان استفاده كرد. ، مقدار دمكرده این گیاه ۱۸ گرم در ۱۰۰۰ سی‌سی آب می‌باشد. ، تقویت كننده اعصاب می‌باشد. ، جهت درمان فلج و لقوه از ثعلب می‌توان استفاده كرد. ، از پودر ثعلب و گل پنیرك می‌توان مانند ژل جهت موی سر استفاده كرد. بدین صورت كه ۵۰ گرم ثعلب را با كمی روغن نارگیل و ۲۰ گرم گل پنیرك در یك لیتر آب جوشانده سپس صاف نموده می‌گذاریم سرد شود این ژل برای مو مفید است. ، یك ژل دیگر جهت تقویت مو: ابتدا ۵۰ گرم سبوس برنج را در یك لیتر عرق گزنه جوشانده سپس صاف نموده آن گاه مجدداً ۵۰ گرم پودر ثعلب به محلول اضافه كرده و جوشانده صاف نموده می‌گذاریم سرد شود از این ژل جهت آرایش و تقویت مو می‌توان استفاده كرد.

  • توضیحات تکمیلی
  • توضیحات فنی
  • پیام های شما (0)

ثعلب خوراکی ایرانی و توضیحات تکمیلی

در سالهای نه چندان دور استفاده از گیاه ثعلب در بستنی های سنتی ایرانی مرسوم بوده است. امروزه می توان گفت از این گیاه دیگر در صنعت تولید بستنی استفاده ای نمی شود. این عدم استفاده دلایل گوناگونی دارد که از جمله مهمترین آنها قیمت این ماده و کمبود منابع آن می باشد.

در سال های اخیر قنادها و متخصصین صنایع غذایی، خلا وجود این ماده در انواع بستنی را با سایر صمغ های طبیعی و سنتزی پر کرده اند. از مهمترین این صمغ های جایگزین از CMC یا کربوکسی متیل سلولز می توان نام برد که بدلیل جایگزین شدن CMC با  گیاه ثعلب در فرمولاسیون بستنی سنتی ایرانی، به سی ام سی،ثعلب صنعتی هم می گویند. بعد آنکه سی ام سی کاملا  در فرمول بستنی های سنتی جای خود را باز کرد، امروزه حتی استفاده از نام ثعلب، به جای CMC مرسوم شده است.این روزها اگر سری به بازار سنتی ایران بزنید و سراغی از ثعلب بگیرید، با چند ماده کاملا متفاوت که همه را با همان نام صدا می کنند و هیچکدامشان آن گیاه اصلی نیستند مواجه می شوید.بطور مثال:

ثعلب ژاپنی، ثعلب سانروز( سانروز نام یک برند سی ام سی ژاپنی می باشد)، ثعلب مشترک و ثعلب دانمارکی

هرکدام از این نام ها مشخصات و معانی خاصی در بازار ایران برای خود یافته اند و گاهی از روی نام هیچکدام را نمی توان فهمید. حال آنکه یافتن آنچیزی که شما به آن نیاز دارید کمی در پرده ابهام قرار خواهد گرفت. بنا براین توصیه می شود حداقل نسبت به چند مورد ذیل آگاهی نسبی داشته باشید:

 ثعلب ژاپنی:
منظور همان CMC ژاپنی می باشد. گاهی حتی در بازار سنتی به این ماده ثعلب سانروز می گویند. دلیل این اشتهار نیز بسیار ساده است. در سال های اولیه ورود این ماده غذایی به ایران، CMC سانروز جزو دسته پیشرو به حساب می آمده و توانسته در طی سالیان متمادی اعتماد مشتریان خود را به نسبت جلب کند.

ثعلب مشترک:
در این مورد اظهار نظر قطعی نمی توان کرد ولی معمولا به نوعی صمغ به نام گوارگام (GuarGum) اطلاق میشود. نوع خوراکی آن معمولا نسبت به CMC ویسکوزیته بالاتری داشته و به اصطلاح بستنی را کشدار تر میکند.

ثعلب هندی :
همان گوارگام (GuarGum) می باشد که نوع خوراکی آن معمولا نسبت به CMC ویسکوزیته بالاتری داشته و به اصطلاح بستنی را کشدار تر میکند.

ثعلب دانمارکی:
اگر منظور فروشنده را درست متوجه شده باشید، و اگر فروشنده منظور شما را خوب متوجه شده باشدو باز هم اگر بسته بندی اعتبار داشته باشد، می توان در این مورد چنین اظهار نظر کرد:استابلایزر بستنی سنتی که ترکیبی از چند ماده هستند و برای بستنی های با بافت خاص بستنی سنتی طراحی و مهندسی شده اند. حال این استابلایزر می تواند تولید شده در هر کشوری باشد. از آنجا که کشور دانمارک دارای تکنونولوژی مناسبی در تولید استابلایزرهای صنایع غذایی می باشد و در بازار ایران نیز سابقه ای به نسبت طولانی دارد.

ثعلب خوراکی ایرانی و توضیحات فنی

آرد ثَعلَب، آردی است که از ساییدن سیبک‌ها (غده‌های ریشه) خشک شدهٔ گونه‌های مختلف گیاه ثعلبیان به‌دست می‌آید. آرد ثعلب دارای یک ماده چندقندی نشاسته‌مانند به نام باسورین است.

گونه‌هایی از ثعلبیان مانند Orchis morio L. کاربرد دارویی داشت که امروزه سعی می‌کنند مواد دیگری را جایگزین آن کنند. غده‌های ریشه آن را جمع‌آوری کرده و خشک می‌کردند و بعداً آرد کرده و از آن لعاب ثعلب درست می‌کردند. این لعاب (لیزاب) هیدرولیز شده و به مانوز و گلوکز تبدیل می‌شود و دارای ۳۰٪ نشاسته، آلبومین و قند است. در گذشته در پزشکی سنتی از لعاب رقیق ثعلب (به نسبت ۱۰ به ۱۰۰) برای ناراحتی‌های روده و معده، تقویت قدرت جنسی استفاده می‌کردند ولی امروزه مواد دیگری را جایگزین ثعلب می‌کنند. به دلیل جمع‌آوری بیش از اندازه این گیاه در معرض خطر نابودی قرار گرفت. گونهٔ Orchis Maculata L. نیز نوشته شده است.

از ثعلب در تولید بستنی سنتی ایرانی، بستنی عربی (بوزا)، بستنی ترکی (داندورما) و بستنی یونانی (کایماکی) استفاده می‌شود.

از آرد ثَعلَب در ترکیه نوشابه‌ای تهیه می‌شود به نام ثعلب (Salep) که این نوشیدنی پیش از حضور قهوه و چای، در کشورهای دیگری مانند انگلستان و آلمان نیز مصرف می‌شد.

از آرد ثعلب، دسرهایی نیز تهیه می‌شود از جمله پودینگ ثعلب و بستنی ثعلب. منطقه قهرمان‌مرعش ترکیه از تولیدکنندگان بزرگ آرد ثعلب است که این آرد با نام «ثعلب مرعش» معروف است.

برای ما پیام بفرستید

لطفا راه ارتباط ما با خودتان را در پیامتان مشخص کنید

برای اشتراک در خبرنامه شیمیایی پیام عضو شوید