• 11/30/2021 12:48:02 PM
  • Tehran : IR of Iran
  • 8353 - 11 - 33 - 9821+
  • 3456 - 11 - 33 - 9821+
  • 2816 - 198 - 912 - 98+
  • 8094 - 179 - 912 - 98+

کلرور کلسیم پودر

  • کلرور کلسیم پودر
  • کلرور کلسیم پودر
کلرور کلسیم پودر
کلرور کلسیم پودر

کلرور کلسیم یا کلرید کلسیم یک ترکیب شیمایی متشکل ازکلسیم و کلر است که سفید رنگ می باشد و در آب بسیار محلول است. انحلال این ماده در آب با تولید گرمای زیاد همراه است. این ماده در دمای اتاق به حالت جامد است. فرمول مولکولی این ماده CaCl2 و یک ترکیب یونی می باشد و با نام تجاری E509 شناخته می شود. وزن مولکولی این ترکیب ۹۸/۱۱۰ گرم بر مول است. این ماده به دلیل خاصیت آبدوستی آب را جذب و نگهداری می کند. کلسیم کلرید بدون آب باید در شرایط بدون ‏هوا نگهداری شود. کلسیم کلراید یکی از مهمترین و کاربردی ترین مواد شیمیایی معدنی محسوب می شود که در دو گرید خوراکی و صنعتی موجود می باشد و در ‏صنایع حفاری، شیمیایی، غذایی ‏و دارویی کاربرد های فراوانی دارد. کلسیم کلرید مستقیما از سنگ آهک به دست می آید اما مقادیر زیادی از آن محصول جانبی فرآیند سوولوی‎(Solvay ‎process) ‎است. نوع خوراکی کلسیم کلرید به دو شکل پودری و پرک می باشد. نوع پرک آن 77% خلوص و نوع پودری آن با خلوص 95% می باشد. نوع خوراکی کلرید کلسیم در تولید آب معدنی و نوشیدنی ها کاربرد دارد. همچنین می تواند در تولید برخی مواد غذایی طعم مطبوع و شور مزه ای را بدون افزایش سدیم بوجود آورد. کلرید کلسیم به صورت فراوان در تولید انواع پنیر ها و شیر های فرآوری شده جهت بالا بریدن کلسیم و بهبود بافت بکار برده ‏می شود.‏ این محصول به عنوان عامل سفت کننده در سبزیجات کنسرو شده مانند دلمه‏، سویا و لوبیا ‏مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین‏ در نرم کردن گوشت نیز از کلرید کلسیم استفاده می شود. کلرور کلسیم خوراکی بعنوان مبرد در تولید بستنی و دسر یخ زده نیز کاربرد دارد.

  • توضیحات تکمیلی
  • توضیحات فنی
  • پیام های شما (0)

کلرور کلسیم پودر و توضیحات تکمیلی

 در صنایع دارویی کلسیم کلرید در درمان برخی سوختگی ها و مسمومیت ها مورد استفاده قرار می گیرد. کلرید کلسیم برای درمان سوختگی های اسیدی هیدروفلوریک داخلی تزریق می شود. همچنین آن را می توان به منظور درمان عارضه ی ‏وجود بیش از حد منیزیم در بدن نیز استفاده کرد. در تولید برخی از خوراک دام و طیور نیز از کلرید کلسیم استفاده می شود.

در صنعت نیز کاربرد های کلرید کلسیم شامل کنترل یخ و گرد و غبار در جاده ها و هم چنین فرآیند های خشک ‏کردن نیز اشاره کرد. همزمان با کاهش نقطه انجماد آب کلسیم کلرید برای جلوگیری از یخ زدن آب به خصوص در سطح جاده ها مورد ‏استفاده قرار میگیرد. انحلال کلسیم کلرید حرارت زا است و این حرارت برای خاک و گیاهان نسبتا بی ضرر است. ‏این ماده در دماهای پایین بهتر از سدیم کلراید عمل می کند. یکی دیگر از موارد استفاده کلرید کلسیم در ساخت بتن های زودگیر می‌باشد. به این ترتیب که کلرید کلسیم در ساخت این ‏بتن‌ها نقش تسریع کننده را دارد. این ماده شیمیایی ابتدا با آب بتن مخلوط و سپس به مخلوط شن و ماسه و سیمان اضافه ‏می‌شود. به این ترتیب برای ساخت بتن‌های زود گیر می‌توان بجای استفاده از سیمان زودگیر از سیمان معمولی همراه با کلرید ‏کلسیم استفاده نمود. بتن ساخته شده به این روش در مقابل فرسایش مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد. کلسیم کلرید برای افزایش سختی آب استخرها نیز کاربرد دارد. در آکواریوم های دریایی کلسیم کلرید به منظور تامین کلسیم بیولوژیکی مورد نیاز برای برخی آبزیان مانند ‏حلزون مورد استفاده قرار می گیرد‎.‎‏ مزیت استفاده از این ماده این است که حداقل تاثیر را بر میزان اسیدیته آب ‏دارد. از کلرید کلسیم در ساخت گلیرسرول نیز استفاده می شود.

کلسیم: خوب برای استخوان ها و دندانها

احتمالا کلسیم برای تقویت استخوان ها و دندانها شناخته شده است. در واقع، اکثر کلسیم بدن ما در استخوانها و دندان ها ذخیره می شود. همانطور که استخوان ها تحت فرآیند عادی خود را از بین برده و بازسازی می کنند، کلسیم به ایجاد استخوان جدید کمک می کند، به ویژه در طی رشد و توسعه.

دریافت کلسیم کافی برای حفظ استخوان ها در تمام طول عمر مفید است، اما مخصوصا در دوران کودکی، در حالی که استخوان ها هنوز در حال رشد هستند. این نیز در طول سال های اولیه، زمانی که استخوان ها شروع به شکستن سریع تر از آنها می توانند بازسازی. استخوان های قدیمی تر شکننده تر می شوند و به راحتی شکست می خورند - یک بیماری پوکی استخوان است.

کلسیم فعالیت‌های زیادی را در بدن برعهده دارد از جمله:

ضربان قلب را تنظیم می‌نماید.
در تنظیم کار سیستم اعصاب بدن به خصوص درانتقال تحریکات عصبی نقش اساسی دارد.
کلسیم عامل استحکام استخوان هااست. کلسیم کافی باید در غذای نوجوانان قبل از بلوغ وجود داشته باشد تا استخوان‌ها تراکم مناسبی بیابند و در سالمندی به پوکی استخوان مبتلا نشوند.
کلسیم برای انقباض عضلات ضروری است و تا کلسیم وجود نداشته باشد حرکت امکان‌پذیر نیست.
بی خوابی را کاهش می‌دهد.
در متابولیسم آهن بدن مؤثر است.
کلسیم در یکی از مراحل انعقاد خون دخیل است.
تأثیر کلسیم بر سلول‌های چربی
مصرف کلسیم با کاهش چاقی و کاهش خطرات و عوارض ناشی از آن در انواع مطالعات اپیدمیولوژیک در ارتباط است. علاوه بر این، مصرف مکمل کلسیم نشان داده شده که برای کمک به کاهش وزن در افراد چاق مؤثر است. در واقع، مصرف حاد کلسیم گزارش شده‌است که با اکسیداسیون چربی در انسان ارتباط دارد. افزایش مصرف کلسیم در رژیم غذایی مانع از ترشح هورمون پاراتیروئید (PTH) و به دنبال آن، فعال شدن آلفا هیدروکسی به dihydroxycalciferol (ویتامین D3؛ VD3) می‌شود. PTH باعث تحریک افزایش دوز در سطح کلسیم داخل سلولی چربی می‌شود. ویتامین D3 نیز نشان داده شده‌است که در بیرون آوردن کلسیم داخل سلولی مؤثر است. افزایش کلسیم داخل سلولی در سلول‌های چربی فرد را در مهار تجزیه و تحلیل چربی تحریک شده توسط مسیر β آدرنرژیک یاری می‌کند و در نتیجه سطح فسفریلاسیون HSL کاهش پیدا می‌کند. این اثرات به نظر می‌رسد عمدتاً از طریق فعال‌سازی 3B فسفودی استراز سبب شوند. پایین بودن سطح کلسیم در رژیم غذایی و افزایش گردش ویتامین D3 نیز ممکن است اثرات مهاری غیر مستقیم بر روی تجزیه و تحلیل سلول‌های چربی از بسترهای لیپولیتیک برای سوخت و ساز بوده و بر انرژی آزاد شده در بدن مؤثر باشد

کلرور کلسیم پودر و توضیحات فنی

کلسیم (به انگلیسی: Calcium) از عنصرهای شیمیایی جدول تناوبی است. نشانه کوتاه آن Ca و عدد اتمی آن ۲۰ است.
طبیعت: به لحاظ فراوانی، کلسیم موجود در پوسته زمین بین کلیه عناصر دارای مقام پنجم و در میان فلزات دارای مقام سوم است. ترکیبات کلسیم ۶۴/۳ ٪ از پوسته زمین را تشکیل می‌دهد. بلورهای سفید کلسیم، در دمای C˚۸۱۰ ذوب می‌شوند و فلز کلسیم در آب و اسید محلول بوده و هیدروکسید و نمک تولید می‌نماید. بدن انسان: این عنصر فراوان‌ترین ماده کانی موجود در بدن است. بدن انسان تقریباً۱ kg کلسیم دارد. البته در افراد مختلف بااستخوان بندی متفاوت این میزان متفاوت است. بیشتر کلسیم در استخوان‌ها و دندانها وجود دارد و کمبود آن موجب پوکی استخوان می‌شود. تنها ۱ ٪ آن در بقیه بدن موجود است که همین ۱٪ اعمال زیادی انجام می‌دهد مثلاً انقباض ماهیچه‌های ما بسته به وجود کلسیم است.
جذب آن در خون به صورت یون کلسیم و از دیواره روده صورت می‌گیرد. عامل افزایش جذب کلسیم ویتامین D است، به همین دلیل قرصهای مکمل کلسیم معمولاً دارای ویتامین D نیز می‌باشد؛ بنابراین اگر منابعی را که دارای این ۲ ماده‌ است مصرف کنید کلسیم موجود در آن‌ها بهتر جذب می‌شود. در صورتی که در غذا ماده‌ای به نام اگزالات باشد، جذب کلسیم آن کاهش می‌یابد و به همین دلیل است که کلسیم اسفناج و چغندر، به خوبی کلسیم شیر جذب نمی‌شود. اسید فیتیک موجود درسبوس گندم نیز جذب کلسیم را کاهش می‌دهد ولی این مسئله زمانی اثرگذار است که مصرف آن بسیار زیاد باشد، مثل گیاهخواران مطلق. دریافت کلسیم کافی، آثار مثبتی در کاهش فشار خون افراد مبتلا به فشار خون دارد. تنظیم میزان کلسیم بدن، برعهده هورمونهایی است که از غده تیروئید ترشح می‌شوند.
متوسط میزان مناسب کلسیم به میلی‌گرم

نوزادان تا سن ۳ سال = ۴۰۰
کودکان ۴ تا ۶ سال سن =۷۰۰
کودکان ۷ تا ۱۰ سال سن = ۸۰۰
مردان نوجوان و بالغ = ۸۶۰ الی ۱۲۰۰
زنان نوجوان و بالغ = ۱۰۰۰
زنان حامله= ۱۳۰۰
زنان شیرده = ۱۳۰۰
در صورت وجود بیماری‌های همراه مانند بیماری روماتیسمی یا مصرف بعضی از داروها مانند کورتیکواستروئیدها نیاز به کلسیم و ویتامین D افزایش میابد که دوز مورد نیاز باید با نظر پزشک معالج تعیین شود.

مصرف میزان مناسب کلسیم در رژیم روزانه غذایی و همچنین انجام ورزش‌هایی مانند قدم زدن و دویدن و آئروبیک مخصوصاً در سنین جوانی بهترین روش برای افزایش تراکم و استحکام استخوان‌ها می‌شود و از ابتلا به پوکی استخوان جلوگیری می‌کند.

برای ما پیام بفرستید

لطفا راه ارتباط ما با خودتان را در پیامتان مشخص کنید

برای اشتراک در خبرنامه شیمیایی پیام عضو شوید